Ограничено издание, неограничена возбуда

ford ranger raptor special edition

Самоуверен на патот, бестрашен надвор од него

ford ranger raptor special edition

Работете напорно, играјте грубо

Ford ranger raptor

Создаден за големи работи

ford ranger raptor special edition

FORD RANGER RAPTOR

Ranger Raptor не е обичен пикап, Raptor е пикап со перформанси 4x4. Создаден од иконската цврстина на Ford Ranger и подобрен со ДНК перформансите на Focus RS – Ford Ranger Raptor е роден за изведба надвор од патот.

Специјално дизајниран, bi-turbo Ford 2.0-литарски EcoBlue Diesel работи со 10-брзински автоматски менувач и рачки за менување брзини. Опремен со импресивен систем за управување на сите терени, Raptor е пикап 4x4 кој обезбедува врвно искуство и на пат и надвор од него.

Ranger Raptor е пикап со двојна кабина, познат и како пикап за кабина на екипажот, што значи дека има кабина со целосна големина и ги нуди придобивките од 4 врати и продолжен простор за нозете. Пространиот втор ред на седишта значи дека Raptor може удобно да ги носи вашите пријатели и семејството на пат.

Во споредба со остатокот од линијата Ranger, Ranger Raptor е мал пикап во однос на товарниот простор, но Raptor изненадува со своите перформанси.

ПОГЛЕДНЕТЕ НА ШТО СE Е ПОДГОТВЕН RANGER RAPTOR

ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО ГО ПРАВИ ПОРАЗЛИЧЕН ОД ДРУГИТЕ

КЛУЧНИ КАРАКТЕРИСТИКИ

СИСТЕМ ЗА УПРАВУВАЊЕ СО ТЕРЕНОТ

При возење надвор од патот, секој терен бара различен пристап. За да ви помогне да го извлечете максимумот од можностите на Raptor 4x4, системот за управување со теренот ви овозможува суштински да го прилагодите забрзувањето, контролата на тракцијата, чувствителноста на управувањето, однесувањето на менувачот и слично. Изберете од шест различни режими за да ги максимизирате перформансите во сите услови: нормален режим, спортски режим, режим на трева, режим на чакал и снег, режим на кал и песок, режим на карпа и за ненадмината изведба надвор од патот, режим Baja.

EASY LIFT ЗАДНА ВРАТА

Raptor сега е достапен со Easy Lift задна врата. Паметниот дизајн ја прави задната врата на вашиот пик-ап 4x4 значително полесна и ви овозможува лесно да ја отворате и затворате.

УНИКАТНА РЕШЕТКА, ФЕЛНИ, БРАНИЦИ И ВНАТРЕШНОСТ

Уникатната решетка на Ford Ranger Raptor, алуминиумските фелни за сите терени и предните и задните браници му даваат на Raptor препознатлив изглед. Решетката на Raptor со „FORD“ со задебелени букви одговара на перформансите за средна и тешка работа. Додека 33-инчните гуми за сите терени на Raptor, кои се стандардна опрема на алуминиумските тркала од 17 инчи, може да се пофалат со попрецизна шема на шарите, подолг век на шарите и поцврсти странични ѕидови од фабричките гуми. Уникатните предни и задни браници на Raptor ја завршуваат агресивната надворешност. Внатрешноста, уникатните загреани седишта, воланот и контролната табла го прават Ford Ranger Raptor луксузен пикап.

КОНТРОЛА НА СПУШТАЊЕ ПО УДОЛНИЦА

Контролата за спуштање по удолница е дизајнирана да ја регулира вашата брзина на удолница во услови надвор од патот без да морате да ги допирате педалите за сопирачка или гас и работи во брзини напред и назад.

РАЧКИ ЗА МЕНУВАЊЕ НА БРЗИНИ

Магнезиумските рачки инспирирани од перформансите ви ставаат на дофат на раката брзо менување на брзините без напор. А бидејќи се поставени на воланот, можете поефикасно да менувате брзини и без да ги тргате рацете од воланот, каде и да возите.

FORD ECOBLUE МОТОР

Врвниот 2.0-литарски bi-turbo EcoBlue дизел мотор во Ranger Raptor е дизајниран за поголема моќност, подобра ефикасност и помали емисии. Обезбедувајќи 213 КС и 500 Nm вртежен момент, овој мотор поставува нов стандард за изведба на теренски камиони.