ПАТ ДО ПРОСВЕТЛУВАЊЕТО
FORD MUSTANG
НИКОГАШ ЗАСЕНЕT
FORD MUSTANG MACH-1
ЧИСТА КАЛИФОРНИСКА ДУША
FORD MUSTANG CALIFORNIA SPECIAL

FORD MUSTANG

Веднаш препознатлива икона. Два модели. Натпреварувачкиот Ford Mustang Mach 1 се приклучи на застрашувачкиот Ford Mustang GT.

Двата модели на Ford Mustang нудат возбуда на кога Вие ќе ја посакате. И двата се агресивно стилизирани и преполни со напредни функции и помошни технологии. Mustang Mach 1 има дополнителни придобивки од значајните унапредувања со новите пристапи кои ги зголемуваат аеродинамичните перформанси. Дополнителни подобрувања за значително зголемена надолна сила за тракција и стабилност при свиоци овозможува исклучителни перформанси при големи брзини. 

5,0-литарскиот V8 Mach 1 мотор е способен за колосални 460 КС и вртежен момент од 529 Nm и 0-100 km/h за 4,4 секунди со автоматски или 4,8 секунди со рачен менувач. Значи, прашањето е, колку сте сериозни во врска со перформансите?

Ѕвер под хаубата
Напојувањето на Mustang GT е подобрена верзија на познатиот 5.0-литарски V8 мотор на Mustang, кој вклучува технологија за двојно вбризгување гориво за подобри перформанси. Додека Mustang Mach 1 има страшен, специјално модифициран и калибриран 5.0L V8, способен за извонредни 460 КС при 7.250 вртежи во минута и вртежен момент од 529 Nm при 4.900 вртежи во минута.

GT доаѓа или со лесен и прецизен 6-брзински мануелен или софистициран 10-брзински автоматски менувач.

6-брзинскиот рачен менувач Mach 1 Tremec е тестиран според стандардите за издржливост на патеката Boss 302, а 10-брзинскиот автомат е надграден со нов конвертор на вртежен момент, поддржувајќи оптимизиран капацитет за вртежен момент и перформанси.

татнеж кога ќе посакате
Достигнувајќи 0-100 km/h на час за 4,4 секунди, новиот Mustang Mach 1 обезбедува извонредни перформанси. Новиот систем за ладење, прецизното управување и подобрената шасија обезбедуваат возбудливо возење. Има дури и уникатен издувен систем, наместен да одговара на неговиот бескомпромисен карактер. Како и Mustang GT, Mach 1 поседува Active Valve Exhaust технологија која ви овозможува да го контролирате звукот. Така, можете да го зголемите татнежот со режимот Race Track или да го намалите со тивок режим.
ТЕХНОЛОГИЈА СОЗДАДЕНА ЗА ПЕРФОРМАНСИ
Ford Mustang е опремен со низа технологии за подобрување на вашето сеопфатно возење. На пример, дигиталната инструмент табла од 12 инчи прикажува непроценливи информации, оптимизирани за вашиот избран режим на возење. Апликациите за информирање ви дозволуваат да ги следите перформансите на патеката и во реално време. Каде и да возите, MagneRide™ системот за амортизација автоматски ја прилагодува суспензијата за да одговара на условите - овозможувајќи ви непречено, избалансирано возење.
ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО ГО ПРАВИ РАЗЛИЧЕН
ОТКЛУЧЕТЕ ЈА ПАМЕТНАТА СТРАНА
Апликацијата FordPass беспрекорно ве поврзува со вашиот нов Mustang, одржувајќи ве во движење на интелигентни, интуитивни начини. Добијте далечински пристап до вашиот спортски автомобил каде и да сте, следете ја неговата последна локација, па дури и заклучете го од далечина за дополнителен мир. Ажурирањата за сообраќајот во реално време доставени до системот за навигација на вашето возило ви помагаат да избегнете одложувања. И со предупредувањата за состојбата на возилото испратени директно до вашиот телефон, веднаш ќе знаете за какви било проблеми за да можете брзо да се справите со одржувањето, со сите информации што ви се потребни.
ОСЛОБОДЕТЕ ГИ РАЦЕТЕ СО SYNC 3
Ford SYNC 3 ви помага да останете поврзани. Можете да ги контролирате телефонот, музиката и навигацијата со гласовни команди. Па дури и испраќајте дестинации од апликацијата FordPass на вашиот паметен телефон, директно до навигацијата SYNC 3. Системот има 8-инчен екран на допир во боја, како и интуитивна контрола со гестови. SYNC 3 може да се поврзе и со Apple CarPlay и Android Auto, а со AppLink можете да пристапите до некои од вашите омилени компатибилни апликации за паметни телефони.

БРОШУРА

Преземете брошура за Ford MUSTANG